top of page

כל שנדרש לדעת על הנחיות מקדימות למיופה כוח

ייפוי כוח מתמשך הוא הדרך הטובה והבטוחה ביותר לוודא שרצונותיו של אדם יתמלאו באופן מלא ושלם כאשר לא יהיה כשיר יותר לקבל החלטות באופן עצמאי.

זוהי הדרך היחידה להבטיח שהשליטה בכל תחומי החיים נמצאת בידיו של מייפה הכוח והוא הקובע הבלעדי את המשך חייו. החיים הם דינמיים ונסיבות עלולות להשתנות בכל רגע, ללא קשר לגיל. מסיבה זו, מעניק בית המשפט את הזכות לאדם לקבוע את עתידו. אדם החפץ לקבוע מראש מי יקבל בשמו החלטות או אלו החלטות יתקבלו בשמו כאשר לא יוכל לקבלן, חייב לעמוד ב-2 תנאים: עליו להיות בן 18 שנים לפחות ולהבין את משמעות המסמך, מטרותיו ותוצאותיו.

הנחיות מקדימות ייפוי כוח מתמשך

 

הנחיות מקדימות הן מרכיב הנכלל במסמך של ייפוי כוח מתמשך ותפקידן להדריך את מיופה או מיופיי הכוח כיצד לפעול ובמה לטפל כאשר המסמך נכנס לתוקף.

יחסית, קיים חופש בכתיבת ההנחיות המקדימות וניתן לכלול בהן הוראות נרחבות במגוון תחומים, בכפוף לחוק. הקושי העיקרי בכתיבת ההנחיות הוא לתאר אירועים שטרם קרו ובאופן מסוים לחזות את הלא נודע. ישנם מספר דגשים לכתיבת הנחיות מקדימות שכדאי לתת עליהם את הדעת.
 

  • לקחת בחשבון את עלות יישומם של הרעיונות והאם למיופה הכוח לא יהיה קושי גדול מדי ליישם אותם.

  • לזכור שמיופה הכוח מתמודד עם קושי רגשי ומנטלי כאשר עליו לטפל בממנה מעצם העובדה שהוא חווה אותו סובל וחסר מסוגלות.

  • לקחת בחשבון שיקולים כספיים במימוש ההנחיות על מנת להימנע ממצב שבו לא ניתן יהיה ליישם אותן כלכלית.

 

מגוון תחומים של הנחיות מקדימות

מקום המגורים – כדי לענות על השאלה האם כדאי להישאר בבית או לעבוד לדיור מוגן, חשוב לקחת בחשבון 4 מרכיבים שיוכלו להקל על התשובה.

 

- מידת החיבור לבית המגורים בו מתגורר הממנה בעת כתיבת המסמך.

- החשיבות של שהייה בחברת אנשים או ההעדפה להיות בחברת קומץ קטן בלבד.

- מידת הזמינות של מיופה הכוח להקדיש זמן לממנה ולבלות בחברתו.

- הצורך בפעילות כגון: ריפוי בעיסוק, משחקי חברה, פעילויות מוטוריות וכדומה.

 

טיפוח אישי – אנשים שרגילים לבקר אצל ספר או קוסמטיקאית, כדאי לכלול הנחיות הקשורות לתכיפות הביקורים והמטפלים המועדפים. כמו כן, אם יש מוצרי טיפוח שהממנה רגיל להשתמש בהם, כדאי לציין זאת באופן מפורש.

מטפל צמוד – אם בוחר הממנה להישאר בביתו ומעוניין במטפל צמוד, יש לציין זאת. אפשר לרשום העדפות כמו: מין המטפל, שפה, תכונות אופי וכולי. ישנה אפשרות להכין מראש שאלות שהייתם רוצים לשאול אותו בראיון אישי כחלק מההנחיות המקדימות.

מאכלים מועדפים – אנשים צמחוניים או טבעוניים, מומלץ שיתייחסו לזה בהנחיות המקדימות כדי למנוע מצבים שבהם יוגש להם מזון שהם לא אוכלים. כמו כן, אפשר לרשום העדפות של מזונות שונים ומה מעדיפים שלא יופיע בתפריט.

בעלי חיים – אם יש ברשות הממנה כלב או חתול, חשוב לפרט הרגלים, מזון, וטרינר שמטפל בו והרגלי חיים.

אבטחה – במידה והממנה בוחר להישאר בביתו ולאור העובדה שקיימת תופעה מצערת של התעללות בקשישים, מומלץ להתקין מצלמות אבטחה בשטח הבית ולבקש ממיופה הכוח לצפות אחת לתקופה שאתם מגדירים מראש.

מתנות לילדים ולנכדים – בייפוי הכוח המתמשך קיים סעיף ספציפי המתייחס לסכום המתנות. במידה ובוחרים שהסכום יהיה גבוה יותר, יש לציין זאת באופן מפורש. כמו כן, כדאי להגדיר מהם האירועים שחשוב לתת בהם מתנה: יום הולדת, בר מצווה, חתונה וכדומה.

 

נרקיס לביא – חברת עורכי דין ונוטריון

עורך דין ונוטריון נרקיס לביא הוא משפטן בעל ניסיון רב שנים העומד בראש חברה אותה ייסד  ואשר מעניקה שירות ייעוץ משפטי וליטיגציה בבתי המשפט. 
למשרד מעל 10 שנות ניסיון בדיני משפחה ומעל 1,000 מסמכים של ייפוי כוח מתמשך שנערכו ונחתמו בו. הנחיות מקדימות לייפוי כוח מתמשך הן חלק בלתי נפרד מייפוי הכוח ויש לכתוב אותן ברגישות, בתבונה ובמקצועיות.

לקביעת ייעוץ משפטי, מוזמנים ליצור קשר עם המשרד בטלפון 04-8581441.

bottom of page