top of page
Image by Priscilla Du Preez 🇨🇦

הסכם ממון בין בני זוג

למי נכון וכדאי לערוך הסכם ממון

ידועים בציבור - נכון להיום קיימת עלייה במספר זוגות הבוחרים לחיות בזוגיות חלקם  תחת קורת גג אחת וחלקם אף בוחרים לנהל משק בית משותף והכל מבלי להידרש למוסד הנישואין הרשמי. עם זאת, חלק ניכר מהזוגות אינם מודעים לכך שהם מצויים תחת הסטטוס של יודעים בציבור וייתכן כי במקרה של פרידה תחול עליהם הלכת השיתוף\חזקת השיתוף והם עלולים למצוא את עצמם חולקים עם בן הזוג השני נכסים ורכוש מבלי שהתכוונו לכך כאשר נכנסו לקשר הזוגי.

זוגות העומדים להינשא \ פרק ב' - ככלל, על זוגות שנישאו החל משנת 1974 יחול חוק יחסי ממון בין בני זוג. במסגרת החוק, בעת פרידה בין בני הזוג יבוצע איזון משאבים, כך שבדומה להלכת השיתוף ועמידה במבחנים אשר נקבעו בפסיקה ובחוק, יחולק הרכוש שווה בשווה בין בני הזוג. מסגרת זו נכונה גם לבני זוג ידועים בציבור אף שלא נישאו.

למה נכון לערוך הסכם ממון?

עריכת הסכם ממון מתבקשת כאשר לפחות אחד מבני הזוג נכנס לקשר הזוגי עם נכסים עליהם הוא מעוניין להגן בעת פירוד. כלומר, כל עוד בני הזוג לא ערכו ביניהם הסכם ממון, תחול עליהם הלכת שיתוף – ככל ומדובר על ידועים בציבור או הסדר איזון המשאבים הקבוע בחוק יחסי ממון בין בני זוג נשואים כאשר למעשה מדובר על אותה גברת בשינוי אדרת.

הסכם ממון הינו מעין פוליסת ביטוח המסדירה את ענייניהם הכספיים והרכושיים בין בני הזוג, באמצעות עריכת הסכם ממון אשר באמצעותו ניתן להתגבר על חזקת השיתוף ועל חוק יחסי ממון וליצור בהירות בקשר הזוגי, כך שבמקרה של פרידה בני הזוג לא יצטרכו לנהל מאבק ולהידרש להליכים משפטיים מיותרים.

במקרה של זוגות בפרק ב' עם ילדים מקשר קודם, מומלץ ביתר שאת לערוך הסכם הממון שיגן על רכושו של כל אחד מבני הזוג למען רווחתו האישית ולטובת ילדיו בפרט.

איזה נושאים ניתן להסדיר במסגרת הסכם הממון

כבר כעת יש להדגיש, כי לפני עריכת הסכם הממון מומלץ להתייעץ עם עורך דין לדיני משפחה בעל ניסיון, אשר יוכל להמליץ לכם על האופן המיטבי ביותר לניסוחו ועריכתו של הסכם הממון כך שההסכם יבטא את האינטרסים שלכם באופן מירבי. במסגרת קבלת ייעוץ משפטי על ידי עורך דין לדיני משפחה בחיפה, ייתכן כי יעלו נושאים נוספים אשר מומלץ לתת להם ביטוי במסגרת ההסכם, כמו גם סוגיות וחידושים מפסקי דין שניתנו לאחרונה.

להלן רשימה חלקית של נושאים שניתן להסדיר במסגרת הסכם הממון:

  • בעלות על נכסים שכל צד הביא עימו לפני כניסתו לקשר

  • הפרדה בין חשבונות בנק

  • פתיחה ושימוש בחשבון בנק משותף להוצאות השוטפות

  • תשלום חשבונות

  • הסדרת הזכיות הפנסיוניות
    ועוד.

 

חשוב לציין כי ע"מ להבטיח שכל מה שציינת בהסכם אכן יתקיים יש גם לפעול על פיו הלכה למעשה.

 

לדוגמא:

בני זוג אשר ערכו ביניהם הסכם ממון, במסגרתו הוחלט על הפרדה רכושית לעניין דירה מושכרת הרשומה על שמו של אחד מהם. כעבור מספר חודשים לאחר עריכת ההסכם, הוחלט לשפץ באופן יסודי את הדירה ולצורך כך גם בן הזוג שהדירה אינה רשומה על שמו, נרתם כלכלית למען השיפוץ והוציא מכיסו כספים רבים.

קרי, אף על פי שלגבי הנכס הספציפי נקבעה הפרדה רכושית במסגרת ההסכם, בפועל, בני הזוג נהגו אחרת כאשר שניהם שילמו מכספם לטובת השיפוץ וייתכן כי במקרה של פירוד, בן הזוג השני יוכל לדרוש את חלקו בנכס או בהשקעה בשיפוץ.

כמה עולה הסכם ממון?

מחיר עריכת הסכם ממון תלוי במגוון גורמים ובמורכבות ההסכם. בדומה לסוגיות אחרות בדיני משפחה כמו עריכת צוואה על ידי עורך דין, גם הסכם ממון נערך באופן ייחודי הנתפר לנסיבותיו האישיות של אחד ואחד ואין מסמך אחד זהה למשנהו.

מתי כדאי לערוך הסכם ממון?

במצב אידיאלי רצוי לערוך את ההסכם בשלב מוקד ככל הניתן, במיוחד כאשר מדובר בפרק ב' או בסטטוס של ידועים בציבור ובמקרה של זוגות העומדים להינשא, טרם הנישואין. היתרון בעריכת הסכם מסוג זה, גלום בעצם יצירת הבהירות בין בני הזוג וצמצום המחלוקות. 

 

לסיכום

הסכם ממון הוא למעשה חוזה המסדיר את הסוגיות הרכושיות בין זוגות ידועים בציבור או בני זוג העומדים להינשא ולא פעם זוגות שוויתרו על עריכתו מצאו את עצמם בפני שוקת שבורה ונאלצו לחלוק רכוש וזכויות שלא הייתה כלל כוונה לשתף עם בן הזוג השני.

ההתמחות בדיני משפחה לאורך שנים רבות והניסיון הרב בסוגיות מגוונות וייצוג בעלי דין בהליכים בבית משפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני וכן בעריכת הסכמי ממון בפרט בכל רמת מורכבות, מאפשרים לנו להעניק ייעוץ משפטי בקריות ובחיפה באופן יסודי ומקצועי ביותר.

לקבלת ייעוץ משפטי בעניין עריכת הסכם ממון בחיפה וקריות, ניתן לפנות ישירות למשרדנו או להשאיר פרטים ואנו נחזור אליכם לתיאום פגישת ייעוץ אישית, במהלכה תקבלו מענה לכל שאלה ותצאו ממנה עם תובנות להמשך הדרך.

חברת עורכי דין בחיפה והקריות בניהולו של עורך הדין נרקיס לביא, 

מעניקה ייעוץ משפטי מקצועי ויסודי. 

לחברתו ניסיון רב בתחום האזרחי ובתחום דיני המשפחה בפרט, לרבות ייצוג בבתי משפט במסגרת הגשת בקשות לצוי הגנה, פירוק שיתוף בין בני זוג וייצוג בהליכי גירושין / התרת נישואין

בבית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבניים.

לקבלת ייעוץ השאירו פרטים או חייגו:

04-8581441

bottom of page